V tých regiónoch, kde potraviny boli nejaký čas nedostatok, plnosť bola spojená s blahobytom, bolo to atraktívne. Tukové tkanivo bolo spojované so ženskou krásou. Dnes v rozvinutých krajinách je vzťah k plnosti však presne naopak. Tendencia k obezite je daná ešte pred narodením. Svetová zdravotnícka organizácia je veľmi znepokojená nárastom počtu obéznych detí. Ak v roku 1990 to bolo 4,2 percenta, potom v roku 2010 – už 6,7 percenta a podľa prognóz – v roku 2020 to bude 11,7 percenta.
Rozlišujte nasledujúce štádiá obezity:
1. stupeň – hmotnosť subjektu presahuje normálnu hmotnosť o 10 – 29%;
2. stupeň – hmotnosť subjektu presahuje bežnú hodnotu o 30-49%;
3. stupeň – hmotnosť subjektu presahuje bežnú hmotnosť o 50 – 99%;
4. stupeň – hmotnosť subjektu presahuje normálnu hmotnosť o viac ako 100%.
Ak sa ženy vážne obávali svojej váhy, dnes sa tieto nálady začali šíriť aj medzi mužmi.
Fatofobiya – strach z nadmernej hmotnosti – jedna zo spoločenských predsudkov. Dokonca aj v základnej škole deti kritizujú svojich plných spolužiakov a označujú ich ako „lenivých“.
Existujú dva typy tukového tkaniva: biele a hnedé.
Biele tukové tkanivoje takmer celé tukové tkanivo dospelého. Biely tuk je definovaný ako „metabolicky aktívne telo“, je rezervou na tvorbu energie. Okrem energie táto tuková tkanina tiež vykonáva tepelnoizolačné, endokrinné, ochranné funkcie. Tkanivo tohto druhu je všade rozšírené: pod kožou, najmä v dolnej časti brušnej steny, na zadku, na bokoch…
Hnedé tukové tkanivomá nielen farbu zodpovedajúcu názvu (kvôli veľkému množstvu pigmentu obsahujúcemu železo – cytochróm), ale má tiež zvýšenú elasticitu, dobre chráni telo pred stláčaním. Tento tuk je zameraný na reguláciu telesnej teploty, vykonáva funkciu uvoľňovania tepla. Hnedý tuk je bohatý u niektorých cicavcov, ale u ľudí zostáva iba u jednotlivých jedincov: tieto subjekty sa takmer nikdy nepotia.