Geocaching je zábavná outdoorová aktivita, ktorá je v našich končinách známa už niekoľko rokov. Pomocou GPS súradníc alebo pomocou indícií hľadáte skryté predmety v prírode alebo v meste. Spoznáte svoje okolie, získate nové skúsenosti a pritom sa dobre zabavíte.
Klasická bežná keška je umelohmotná vodeodolná krabička, v ktorej je ceruzka a zápisník. Zapíšete sa do neho svojim menom alebo prezývkou, dátumom kedy ste ju našli, môžete pripísať aj nejaké osobné poznámky. Väčšie kešky obsahujú rôzne maličkosti, ako malé hračky, prívesky na kľúče na výmenu – do krabičky vložíte niečo čo ste si priniesli so sebou a namiesto toho si vyberiete niečo z krabičky. Niektoré z „pokladov“ sú stopovateľné – majú svoje označenie a každý kto si ju vyzdvihne, na oficiálnej stránke zaznamená kde si ju vyzdvihol a kam ju zas odniesol. Podľa toho môžeme vidieť, že niektoré poklady cestujú okolo celého sveta. Geocaching bol pôvodne podobný 160-ročnej hre letterboxing, ktorý používa stopy a odkazy na pamiatky zakomponované v príbehoch.
Ako hľadať kešku
Zoznam kešiek s mapou a popisom nájdete na oficiálnej stránke kde sa treba zaregistrovať. Kešky sa nachádzajú takmer všade, takže aj v malom meste, aj na dedine, ich môžete nájsť niekoľko. Na mape si vyberiete lokalitu kam chcete ísť a pozriete si popis. V popise môžu byť priamo presné súradnice, alebo nápovedy či hádanka, ktorú musíte vylúštiť, aby ste zistili kde je uložená.
Typy kešiek
Multi cache– aby ste našli cieľovú kešku, je potrebné najskôr nájsť prvú skrýš a postupne sa dopracovať k poslednej.
Mystery cache– zverejnené súradnice udávajú miesto blízko pokladu, ale presné miesto si musí hľadač zistiť vylúštením hádankyalebo preštudovaním nejakých informácií.
Virtual cache– Na mieste nie je žiadny hmatateľný poklad alebo krabička. Hľadač musí na mieste získať nejaké informácie, a tieto potom poslať majiteľovi kešky aby vás zalogoval.