Ak patríte medzi fanúšikov prírodných liečiv, určite ste sa už stretli s kvapkami z echinacei. Túto rastlinu môžete pestovať aj na svojej záhrade, a to nie len ako súčasť okrasne, ale i liečivej záhrady. Jej najvýznamnejšou vlastnosťou je podpora imunity a ochrana organizmu pred vonkajšími, negatívnymi vplyvmi. Jej domovinou sú Spojené štáty americké. Do Európy „pricestovala“ ako čisto okrasná rastlina. Netrvalo však dlho a dnes je využívaná najmä pre svoje liečivé účinky.
Nároky na život
V našich klimatickým podmienkach môžeme pestovať akýkoľvek druh tejto rastliny.V súčasnosti poznáme deväť druhov, ktoré sú oficiálne uznané. U nás je najčastejšie pestovaná echinacea purpurová. Spoznáte ju podľa výraznej purpurovej, alebo tmavofialovej farby.
Táto rastlina je pomerne náročná na stanovisko.Vyhovuje jej slnečné miesto, ktoré je dobre chránené pred vetrom. Na druhej strane, vám však porastie v takmer každej pôde, okrem extrémne ťažkých, ílovitých a premokrených zemín. Je dobrým doplnkom skaliek, pretože jej neprekáža suchá, na živiny chudobnejšia, alebo kamenistá pôda. Jej rastu pomôžete, ak ju budete pestovať na mieste s vyšším obsahom vápnika, alebo ju hnojiť takýmto hnojivom.
Ide o trvácu rastlinu, ktorá dorastá do výšky okolo jedného metra. Nádherne sfarbené kvety sa objavujú počas júna a kvitne až do októbra. Rozmnožiť si ju môžete dvoma spôsobmi, a to semenami, alebo pri starších rastlinách, rozdelením koreňov. V oboch prípadoch sa rastlina rozmnožuje pomerne dobre a ľahko.
Rozmnožovanie
Výsev semien: priesady, ktoré predpestujeme v interiéri, začíname vysievať v priebehu marca
Priamy výsev semien:ak chcete semená vysievať priamo na vonkajší záhon, počkajte do konca apríla.
Vysádzanie predpestovaných priesad: mladé rastlinky, vonku vysaďte až v druhej polovici mája, keď nehrozia prízemné mrazy a náhle, nočné poklesy teplôt