Donedávna ešte panoval všeobecne známy názor, že diamant je najtvrdší minerál na Zemi a že tento titul si udrží aj naďalej, ale všetko to vyvrátil nález „karmeltazitu“. Vedci zistili, že je ešte tvrdší ako diamant, a hoci ho poznajú už pár rokov, na našej planéte sa ho doposiaľ nepodarilo nájsť. Predpokladali totiž, že sa nachádza len vo vesmíre.
Nálezisko v Izraeli
Ťažobná spoločnosť Shefa Yamim, ktorá ťaží v severnej časti Izraela, objavila tento minerál ešte začiatkom januára. Karmeltazit sa nachádzal neďaleko hory Carmel, odtiaľ pochádza aj jeho pomenovanie a našli ho v zajatí zafírov. Zaujímavosťou sú významy písmen „ť, a, z“ v jeho názve a vyjadrujú prítomnosť prvkov v tomto minerále, ako je titán, hliník a zirkónium.
Prevratný objav na Zemi
Vzhľadom sa tento nový minerál podobá na zafír, ale jeho chemické zloženie je podobné rubínu. Doposiaľ sa ho vedcom podarili nájsť len vo vesmíre a všeobecne sa predpokladalo, že na Zemi nie je prítomný. Tento objav však túto teóriu vyvrátil.
Mnoho farebných odtieňov
Karmeltazit je charakteristický viacerými farbami, môže byť čierny, zelený či modrý až po odtiene hnedej a oranžovej. Jeho vznik sa datuje do obdobia asi pred 140 až 160 miliónmi rokov, teda do obdobia kriedy, kedy na zemi prebiehala vulkanická činnosť. Na mieste, kde bol nájdený, v okolí hory Carmel, v tom čase vládli dinosaury a láva tam vyvierala minimálne na desiatich miestach.
Na trhu ho ešte nenájdete
Najväčší minerál, ktorý bol doposiaľ nájdený, vážil 33,3 karátu, čo je približne 6,6 gramu. Verejnosti bol predstavený ako „karmelský zafír", ale o tomto názve polemizovali v Komisii pre nové minerály, ktorú založila Medzinárodná mineralogická spoločnosť a tá napokon rozhodla, že nález tohto nového minerálu si nezaslúži pomenovanie „zafír“. Karmeltazit sa vyznačuje nielen svojou tvrdosťou, ale aj cenou, je oveľa drahší ako diamant, pretože momentálne je to unikát a nemá konkurenciu. Firma Shefa Yamim sa rozhodla, že zatiaľ ho na trh neuvedie, lebo čaká na nájdenie ďalších ložísk.
Na svete existuje zoznam Medzinárodnej mineralogickej spoločnosti, kde ročne pribudne približne asi 100 nových a oficiálne je zdokumentovaných takmer 5500 minerálov.