1. Osvetlenie chodby.
Majitelia malých bytov, pri ktorých sa nachádza chodba, ako priestor prechodu medzi izbami a kuchyňou nemajú s osvetlením problém. Je zbytočné dať do malej chodby svietidlo, ktoré zavadzia. Dajte si stropné, alebo nástenné s dostatočnou svietivosťou, aby chodba nebola iba tmavou kuticou. Prípadne zvoľte aj bodové svetlá do podlahy.

lustr

2. Osvetlenie haly
Ak máte to šťastie, aby sa stal majiteľom veľkej chodby, ba až haly, je nutné pristupovať k organizácii celkového osvetlenie v hale, pretože prírodné svetlo v nej je skôr zriedkavosťou.
Chcete v nej prijímať krátke susedské návštevy? Poštára? Alebo iba tak posedieť pri stolíku ?
Musíte si potom svetlo umiestniť nad stolík, alebo na stenu pri stolíku! Chcete sa pokochať rodinnými fotografiami umiestnenými na stenách ? Najlepšie poslúžia svetlá umiestnené nad alebo pod nimi s možnosťou nasmerovania priamo na obrázok.

lampa

3. Osvetlenie kuchyne
Malo by byť jedno veľké svetlo umiestnené nad časťou, kde zvykneme jesť a pár svetelných pásov pod kuchynskou linkou, prípadne pri sporáku. Ten býva spravidla s digestorom a ten máva samostatné svetlo.

4. Obývacia izba
Možnosti tu je viac- množstvo bodových svetiel v strope, alebo 1 centrálne svietidlo a pár bodových upriamených na obrazy a iné artefakty, ktoré chceme zvýrazniť. Pekne vyzerá a je aj veľmi praktická stojatá lampa s reguláciou intenzity osvetlenia niekde v rohi, kde si budeme leňošiť a čítať.

lampička

5. Detská izba
Na svetle v nej si dajte najviac záležať. Nech je dokonale presvetlená, jas svetla nech nie je rušivý, využívajme mliečne skla. Majme na pamäti zrak detí. Nezabudnime ani na svetlo nad stolíkom, kde deti kreslia, píšu, učia sa- malo by dopadať z ľavej strany, aby si rukou netienili.

6. Spálňa
Ak neslúži aj ako pracovňa, potom centrálne svetlo a malé svetlá pri posteli iste postačia. Ak tam máme aj šatník- dajme si malé svetlo aj do šatníka. Oceníte ho ráno, keď partnerka spí a vy potrebujete vybrať oblečenie zo skrine.