Na svete je len päť typov drahokamov. Každý vyniká niečím iným a v každom druhu sa nájdu excelentné kúsky. Perlou medzi drahokamami je najznámejší minerál diamant. Okrem diamantu sa medzi drahokamy radí aj smaragd (zelený), rubín (červený), zafír (modrý) a drahý opál (pestrofarebný).
Diamant.
Diamant je minerál tvorený kubickou kryštalickou formou uhlíka čo už samé o sebe je raritou. Čistý a najhodnotnejší diamant má priezračnú farbu. Akékoľvek zafarbenie diamantu znamená že nejde o čistý uhlík, preto sa môžu objaviť diamanty žlté, modré, zelené, a aj čierne. Najvzácnejšie diamanty sú priezračné. Čierne diamanty sú veľmi krehké a je ťažké ich vybrúsiť. Obsahujú množstvo puklín a nečistôt, ktoré im dávajú ich typickú farbu. Aj napriek tomu patria medzi vyhľadávané drahé kamene do šperkov.
Diamanty na to, aby mohli vzniknúť v celej svojej kráse potrebovali milióny rokov. Vznikajú hlboko v zemi a na jej povrch sa dostávajú vulkanickou činnosťou.
Najväčšie diamanty.
Najväčší surový diamant súčasnej doby má názov Centenary bol objavený v roku 1988 a jeho váha v surovom stave bola takmer 600 karátov, čo je 120 gramov (1 karát má hmotnosť 0,2 gramy). Po vybrúsený jeho váha klesla na 274 karátov.
Najväčší diamant v histórii drahokamov bol objavený v roku 1905. Niesol názov Cullinan I. V surovom stave vážil 3 100 karátov. Z tohto kúsku sa po vybrúsení stali dva diamanty. Jeden s názvom Veľká hviezda Južnej Afriky s hmotnosťou 530 karátov. Druhý, menší kus má názov Cullinan II a jeho hmotnosť je 318 karátov. Oba diamanty sú súčasťou britských korunovačných klenotov.
Najznámejší farebný diamant má názov Blue Hope ( modrá nádej). Svojej modrej farbe vďači za prítomnosť bóru, ktorý mu dodal jedinečnú a nádhernú farbu. V roku 1966 kedy ho objavili (v Indii) vážil 115 karátov. Od tých čias zmenil niekoľko krát majiteľov (bol aj v rodine francúzskeho kráľa), ktorý ho nechávali prebrusovať. V súčasnosti má len 45 karátov a je známy tým, že svojim majiteľom, aj napriek názvu, prinášal len nešťastie. Zomreli krutou, alebo záhadnou smrťou, ochoreli, alebo ich prenasledovali nešťastia.
Majiteľ francúzsky kráľ Ľudovít XIV zomrel na otravu krvi. Ľudovít XVI s manželkou Mariou Antoinettou skončili pod gilotínou. N. Fouquet si Blue Hope požičal na jednu spoločenskú udalosť, krátko nato upadol do nemilosti kráľa a strávil v žalári 15 rokov.