V otázkach investícií sa dnes stretávame s pomerne moderným pojmom, kryptomeny.
Na začiatok ale prichádza určité varovanie. Financovanie s kryptomenami je pomerne novým trendom. Avšak trendom. To automaticky znamená, že rovnako sa nájdu ľudia, akí sa chcú týmto smerom obohatiť zadarmo, nie príliš férovým spôsobom a to doslova na cudzí účet. Trendovými sú tak dnes aj internetové vírusy, ktoré zasiahnu do súkromia účtu, ako aj prevody na zmenený, cudzí účet, či Ads nekompromisne pozývajúce na pochybné stránky a kryptoburzy, ktoré môžu byť iba veľkým podvodom, ako vás o kryptomeny pripraviť. Prvú časť varovania máme za sebou.
Ďalej si treba uvedomiť následovné. Ak náhodou uskutočníte platbu, no chcete ju následne stornovať, nejde to. Ak sa pomýlite a kryptomeny pošlete inému adresátovi, stornovanie opäť nie je možné. Nemáte žiadne istoty, svoje kryptomeny máte pod dohľadom iba vy, čo pôsobí síce fajn, ale v prípade škody o ne nadobro prídete, nemáte ich nikým a ničím kryté. Ak zabudnete heslo k vášmu účtu, nie je možné ho obnoviť.
A teraz prichádza zamyslenie sa nad zrejme najčastejšou úvahou. Možno napr. taký Bitcoin skutočne nazvať platebnou menou? Má ustálenú hodnotu? Bitcoin je tu s nami od roku 2009 a jeho význam je v podstate stále ten istý. Ľudia s ním skúšajú obchodovať, ale živia ich reálne peniaze, platidlo v podobe oficiálnej meny, čiže eurá, doláre, koruny,… Zamestnanci takisto dostávajú plat v podobe oficiálnej meny, tie sú našim živobytím. Či ich zarobíme viac alebo menej, máme v podstate 100 % istotu, že si za ne kúpime konkrétny tovar. Vieme, že predavačka v obchode eurá, doláre, koruny skrátka zoberie a my má istotu, že si kúpime minimálne jedlo a oblečenie.
• A k čomu dnes teda slúži bitcoin?
Povedzme si na rovinu. Zbierame ho preto, aby sme ho následne predali v dobe, kedy bude mať vyšší kurz zasa niekomu inému a vymenili ho tak za reálne, oficiálne platidlo. V podstate si zaň potrebný tovar zatiaľ nekupujeme. I keď je pravda, že niektoré podniky začínajú akceptovať bitcoin ako platidlo, ale z celkového pohľadu vravíme naozaj o výnimkách. Ak by sme dnes vlastnili čisto iba kryptomeny bez oficiálneho platidla, zrejme by sme sa za ne ani poriadne nenajedli. Museli by sme ich predať, vymeniť s niekým za oficiálne platidlo.