Každý z nás určite zažil profesorov, ktorí vám zadali dve strany slovíčok do budúcej hodiny. Takýto prístup človeka hneď na začiatku odradí a znechutí. No, prečo celé štúdium nepojať ako „škola hrou?“ Spojenie príjemného s užitočným je oveľa účinnejšie ako nudné a vynútené. No nezabúdajte že vás čaká dlhá a sústavná práca. Ale nezabúdajte, že pár malých krokov nakoniec tvorí jeden veľký. 😉
 
Pesničky: Napumpujte svoj MP3 prehrávač hitovkami. Tak budete vždy vo voľnej chvíli obklopení vaším vysnívaným jazykom. Okrem príjemnej melódie sem tam počúvajte text piesne a snažte sa zachytiť aspoň nejaké známe slovíčka.
 anglický jazyk pozdravy
Seriály / Filmy: Sú vynikajúci didaktický materiál. Počúvate native speakerov, a navyše veľa vecí dokážete pochopiť z kontextu.. Veľmi efektívne sú aj titulky v danom jazyku, čiže okrem toho že počúvate, ste nútení aj čítať. Zabudnite na umelé nahrávky z učebnice. Tie nemajú nič spoločné s realitou.
 
Sociálne siete / Skype / Whatsapp: Prečo nevyužiť všetky možnosti dnešnej doby. Nájdite si svojho zahraničného kamaráta a pošlite mu sem tam nejakého smajlíka s otázkou ako sa má.
 
Mobilný telefón: Vyskúšali ste niekedy zmeniť jazyk vášho telefónu? Spočiatku budete doslova maturovať nad tým, ako vlastne zavolať kamarátovi! 😀 No chce to pár dní a pár sms a nové slovíčka sa vám jednoducho vryjú pod kožu.
 
Lepiace papieriky: Ak začínate od piky, tak potom jednoznačne lepiace papieriky. Na papierik si napíšte slovíčko, ktoré si neviete zapamätať a prilepte ho na viditeľné miesto. Tým, že vám na naň sem tam padnú oči, slovíčko sa jednoducho naučíte a to bez žiadnej námahy.
cizí jazyky 
Sústavná práca: Bohužiaľ bez sústavnej práce sa to nezaobíde. Vyhradte si aspoň 15 – 20 minút denne. Stačí ak si pozriete nejaké video na YouTube ( odporúčam TED Talks)  alebo preopakujete slovíčka či gramatiku. Výsledok je zaručený.