1) Začnete s príliš veľkým „sústom“
Je len veľmi ťažké odolať lákavým fotografiám dokonalej zeleniny a ovocia v katalógoch alebo na internete. A je až príliš ľahké kúpiť si viac sadeníc než pojme celá plocha vašej záhrady. Takéto začiatky môžu viesť k predčasnej frustrácii a zaťaženiu.
Najlepšou stratégiou je začať v prvom roku iba s niekoľkými nenáročnými druhmi vašej obľúbenej zeleniny. To vás povzbudí a dodá pocit úspechu.
2) Príprava pôdy
Bez kvalitnej a dobrej pôdy nemôže prosperovať žiadna záhrada. Tipov a nápadov ako zlepšiť štruktúru a vlastnosti pôdy nájdete na záhradkárskych fórach aj na webe. Prípadne sa môžete opýtať vašich skúsenejších priateľov či príbuzných.
3) Ignorovanie požiadaviek na svetlo
Rastliny potrebujú pre svoj rast nielen živiny z pôdy ale aj svetlo. Preto sa pred rozhodnutím o umiestnení sadeníc presvedčte koľko svetla vyžaduje tá ktorá rastlina, niektoré potrebujú plné slnko, niektoré znesú aj polotieň. Berte do úvahy aj výšku rastlín, vedľa rastliny, ktorá je vysoká a vyžaduje plné slnko môžete umiestniť nižšiu, ktorá si vystačí aj s polotieňom.
4) Nadmerné alebo nedostatočné hnojenie
Príliš veľa, príliš málo alebo nesprávne načasovanie môže spôsobiť pomalý rast. Napríklad všetky rastliny potrebujú dusík a hnojivá s vysokým obsahom dusíka podporujú rýchly rast. To je presne to čo potrebujete napríklad pri mangolde, kapuste či hlávkovom šaláte. Pri zemiakoch však také isté množstvo dusíka spôsobí neželané bujnenie zeleného olistenia a oneskorí alebo úplne zastaví vývoj hľúz.
5) Príliš veľa alebo príliš málo vody
Rastliny potrebujú vodu na metabolizáciu živín a rast ale každá má individuálne potreby. Príliš málo vody spôsobí vädnutie a vyschnutie rastliny, veľa vody zase spôsobuje hnilobu koreňového systému. Väčšina zeleniny potrebuje kvalitné a riadne zavlažovanie 1-3 krát týždenne (v závislosti od počasia a ročného obdobia). Všeobecne platí, že ak príliš polievate, rastlina si vytvorí iba plytký koreňový systém a horšie potom znáša sucho.